Incidencia a Faktory rizika
Mastocytóm je jedným z najčastejších kožných nádorov u psov, predstavujúcim 16 – 21 % všetkých kožných tumorov. Najčastejšie postihuje staršie psy (medián 8-9 rokov), ale môže sa objaviť v akomkoľvek veku. Niektoré plemená, ako boxer, bostonský teriér a mops, majú genetickú predispozíciu k jeho vzniku. U boxerov a retrieverov sú často benígne, zatiaľ čo u šarpejov oveľa malignejšie. Mastocytóm vzniká z mastocytov, ktoré zohrávajú úlohu v imunitnej odpovedi. Predpokladá sa, že chronické zápalové stimuly, ako je atopická dermatitída, môžu byť spúšťacím mechanizmom.
Klinická Charakteristika
Mastocytómy môžu spôsobiť paraneoplastický syndróm, ktorý je prejavom malignity. To môže viesť k lokálnym reakciám ako začervenanie, opuchy a bolesť. Systémové spojenie môže spôsobiť syndrómy ako je veľké uvoľnenie histamínu, čo prispieva k tvorbe žalúdočných vredov (incidencia až 80%). V závažných prípadoch môže dôjsť aj k anafylaktickému šoku.
Diagnostika
Diagnóza je väčšinou potvrdená cytologicky pomocou tenkoihelnej aspirácie (FNAB). Na presné prognostické určenie môže byť potrebné histopatologické vyšetrenie. Staging mastocytómu zahŕňa posúdenie stavu lymfatických uzlín a ďalších orgánov. Kvôli možnej zámene s inými kožnými útvarmi je kľúčová skúsenosť onkológa.
Liečebné Možnosti
Chirurgia je primárna voľba. U rizikových pacientov s podozrením na agresivitu môže byť odporúčaná adjuvantná rádioterapia pre lokalizáciu v ťažko operovateľných miestach. Chemoterapia sa zvyčajne používa na redukciu rizika metastáz, látky ako vinblastín, lomustín alebo chlorambucil. Molekulárna terapia s masitinibom alebo toceranibom je schválená pre neoperabilné prípady s mutáciou v c-KIT géne.
Stelfonta a elektrochemoterapia reprezentujú novšie prístupy, ktoré prinášajú sľubné výsledky najmä u neovplyvniteľných prípadov alebo nádorov v ťažkých lokalizáciách.
Podporná Terapia
Podpornú terapiu tvoria antihistaminiká a kortikosteroidy na znižovanie paraneoplastického syndrómu. Inhibítory protónovej pumpy a H2-antagonisti sú používané na ochranu žalúdka. Starostlivosť je zameraná na udržanie vysokej kvality života pacienta.
Život s diagnózou mastocytómu môže byť náročný ako pre majiteľov, tak aj pre samotné zvieratá. Vďaka pokrokom v diagnóze a terapii je však možné dosiahnuť lepšiu kontrolu nad ochorením a zlepšiť kvalitu života postihnutých psov. Pokiaľ pozorujete akékoľvek známky kože zmien na svojom maznáčikovi, odporúčame včasne konzultovať s veterinárom. Dôkladná diagnostika a aktívna spolupráca s veterinárnymi špecialistami je kľúčom k efektívnej terapii.
Zdieľajte túto osvetu, aby sa čo najviac chovateľov dozvedelo o tomto ochorení a možných liečebných postupoch.
Autor: Dr. Ondřej Škor DECVIM-CA (onkológia)